دلایل خطوط عمودی بر روی ناخن ها

در آموزش کاشت ناخن باید توجه داشته باشید که خطوط عمودی از نوک ناخن شروع می شوند و به سمت پایین، تا کوتیکول ناخن ادامه پیدا می کنند. در اغلب موارد شیارهای عمودی جزئی ای روی ناخن های افراد مسن تر به وجود می آید که احتمالاً علت آن کم شدن سرعت تکثیر و تقسیم سلولی به دلیل بالا رفتن سن است. در این فرآیند سلول های پوستی جدیدی که زیر سطح پوست تولید شده اند بالا می آیند تا جایگزین سلول های مرده ای شوند که از سطح جدا می شوند. اگر نشانه های دیگری هم مثل تغییر در رنگ یا بافت ناخن ها وجود داشته باشد، ممکن است علت آن وجود یک بیماری یا مشکل باشد. بیماری تراکیونشیا یا دیستروفی بیست ناخن (مجموع ناخن های دست و پا) ممکن است علاوه بر به وجود آوردن شیار روی ناخن ها، باعث تغییر رنگ ناخن ها و یا سفت یا شکننده شدن آن ها شود. کم خونی ناشی از فقر آهن هم می تواند باعث ظاهر شدن خطوط عمودی روی ناخن ها شود و به ناخن ها شکلی فرورفته یا قاشق مانند دهد.

خطوط عمودی روی ناخن به‌واسطۀ افزایش سن و پیرشدن به وجود می‌آیند. همان‌طور که با بالارفتن سن، خطوطی روی چهره ایجاد می‌شود، ناخن‌ها و لبه‌های آنها هم با پیری، تغییر شکل می‌دهند و خطوطی بر آنها ظاهر می‌شود. تغییرات احتمالی ناخن‌ها به‌شرح زیر خواهد بود:

  • نازک یا ضخیم‌تر شدن ناخن‌ها؛
  • ازدست‌رفتن حالت صاف روی ناخن‌ها؛
  • ترک‌خوردن ناخن‌ها و شکستگی؛
  • ایجاد شکاف روی ناخن‌ها؛
  • شکنندگی آسان ناخن‌ها.

ممکن است با بلندشدن ناخن‌ها، تعداد مختلفی از خطوط روی آنها نقش ببندد. این خطوط از نوک ناخن تا ریشه آن ادامه پیدا می‌کنند و لزوما دلیل وجود مشکلی جدی در بدن نیستند. اگر این حالت یعنی وجود خطوط روی ناخن‌ها باعث درد و ناراحتی‌تان شده است، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

دلایل دیگر وجود خطوط عمودی ‏روی ناخن‌ ها

مشکلات دیگری هم در بدن وجود دارند که همراه با علائمی دیگر باعث به‌وجودآمدن خطوطی روی ناخن‌ها می‌شوند. مثلا برخی از انواع کم‌خونی (آنمی) می‌تواند روی ناخن‌ها خطوطی عمودی به وجود بیاورد. دیگر علائم نشان‌دهندۀ این مشکل نیز تغییر رنگ و بافت ناخن است. کم‌خونی روی ناخن‌ها خطوط عمودی به وجود می‌آورد و باعث ظهور دندانه‌هایی روی آنها هم می‌شود؛ یعنی ناخن را از حالت صافی و یکدستی خارج می‌کند.

خون‌ریزی رگه‌ای (splinter hemorrhage) هم نوعی انعقاد و لخته‌شدن خون است که می‌تواند باعث ظهور رگه‌های خونی عمودی زیر ناخن شود. اگر علت این لخته‌شدن خون زیر ناخن‌ها مشخص نباشد، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. مشکلات دیگری که موجب تشکیل خطوط روی ناخن می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • دیستروفی بیست ناخن (مجموع ناخن‌های دست و پا)؛
  • بیماری سرخرگ محیطی؛
  • روماتیسم مفصلی.

گاهی خطوط ناخن‌ها در کنار علائم دیگری مانند خشک و شکننده شدن به وقوع می‌پیوندند. در این صورت، احتمال وجود مشکل قابل‌پیگیری دیگری در بدن وجود دارد؛ باید با مراجعه به پزشک، آن مشکل را کشف و بررسی کرد.