عوارض جانبی پارافین درمانی چیست؟

روش پارافین تراپی

قبل از اینکه پارافین گرم شده روی صورت یا بدن قرار بگیرد، باید رطوبت سازی روی پوست انجام شود. برای این کار باید از کرم های مرطوب کننده و لوسیون های بدن استفاده شود که بدن رطوبت لازم برای جذب پارافین را داشته باشد. بعد از اینکه پارافین گرم شد باید با استفاده از یک لایه ی محافظ، از آن روی پوست صورت استفاده کرد. چرا که پوست صورت حساس است و اگر پارافین گرم شده بدون لایه ی محافظ روی آن قرار بگیرد ممکن است دچار سوختگی شود. بعد از قرار گرفتن پارافین روی پوست باید از ماساژ استفاده کرد. ماساژ معمولا با روغن های گیاهی انجام می شود و باعث ریلکس شدن پوست می گردد.

در برخی از مراکز بهداشتی که اتفاقا دوره های آموزشی مثل آموزش کاشت ناخن هم برگزار می کنند، برای اینکه حس خوبی به فرد منتقل شود، از پارافین های معطر استفاده می کنند. یا روغن های معطر گیاهی را در روند کارشان مورد استفاده قرار می دهند. عطر خوب حس آرامش بیشتری به فرد می بخشد.
زمانی که پارافین گرم شد، این امکان را دارد که با ذخیره ی گرما در خود، آن را کم کم به محیط پیرامون منتقل کند، به همین دلیل است که زمانی که پارافین روی بدن شخص قرار می گیرد، به سرعت سرد نمی شود و قادر است گرما را به صورت تدریجی به موضع مشخص شده انتقال دهد. به همین دلیل است که این گرما به پوست عضلات و ماهیچه ها می رسد و در ضمن کاهش درد، گردش خون را تسریع می بخشد و بدن را شاداب می کند و باعث رفع درد و آسیب می شود. معمولا درجه حرارت پارافین در این روش، روی 50 درجه سانتی گراد تنظیم می شود. اما حرارت مناسب صورت معمولا کمتر از آن است. همین حساسیت، مقاومت صورت در برابر گرما را کاهش می دهد. لزوم استفاده از لایه ی محافظ برای پارافین تراپی صورت در اینجا مشخص می شود.

عوارض جانبی پارافین درمانی چیست؟

  • پارافین در دمایی پایین‌تر از دمای طبیعی اتاق آب می‌شود. یعنی پوست بدن در برخورد با آن دچار سوختگی و تاول نخواهد شد. اما اگر پوست خیلی حساسی داشته باشید، ممکن است گرمای پارافین کمی پوست‌تان را تحریک کند و باعث بروز برآمدگی‌های قرمزرنگی روی آن بشود. این برآمدگی‌های قرمز روی گردن، کمر یا صورت به‌وجود می‌آید. تحریک شدن پوست با پارافین با خارش پوست و حسی ناخوشایند همراه است. درصورتی‌که پوست حساس یا زخم بازی روی پوست‌تان دارید، از پارافین استفاده نکنید، زیرا جزو فراورده‌های نفتی است و ممکن است باعث التهاب و ناراحتی‌ پوست‌تان بشود.
  • پارافین درمانی برای افرادی که دچار فشار خون بالا هستند یا واریس و دیابت دارند، اصلا توصیه نمی‌شود. زیرا این درمان برای آنها منجر به بروز حس‌هایی غیرعادی، بی‌حسی و تضعیف گردش خون (در صورت ابتلا به دیابت) می‌شود.
  • اگر پارافین تراپی را در خانه انجام می‌دهید، حواس‌تان باشد تا پارافین را خیلی داغ نکنید، زیرا باعث آتش‌سوزی می‌شود. در شروع درمان خانگی، دمای پارافین نباید از ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بیشتر باشد.